Razvoj inovativnih izdelkov, storitev in procesov

Pri večini primerov razvoja inovativnih izdelkov in storitev gre za strogo varovane poslovne skrivnosti, saj rešitev še ni na trgu, podjetja pa si morajo pri vstopu inovativne rešitve na trg zagotoviti prednost prvega na trgu, da s cenovnimi pribitki iz naslova inovativnosti rešitve lahko pokrijejo stroške raziskovalnih in razvojnih aktivnosti podjetja, ki so visoke investicije za podjetje. Z izbranimi svetovanci smo se dogovorili za predstavitve študij primerov njihovih inovativnih rešitev. Zaradi varovanja poslovnih skrivnosti ne podajamo imen podjetij in imen razvitih blagovnih znamk inovativnih rešitev. Študije primerov so objavljene v namen informiranja in izobraževanja zainteresirane javnosti. Konkretnejših informacij po dogovoru s svetovanci kot konzorcij ne smemo razkrivati.

 

IZBRANA ŠTUDIJA PRIMERA 1:
RAZVOJ MODULARNEGA NADZORNEGA SISTEMA ZA PREZRAČEVALNE SISTEME

Slovensko razvojno usmerjeno podjetje je razvilo programabilen, modularen nadzorni sistem za HVAC (heating, ventilation, and air conditioning – grelne, prezračevalne in klimatske) sisteme. Rešitev temelji na razvoju lokalnih krmilnikov (LRC), ki so nameščeni v posameznih prostorih objekta in so neposredno odgovorni za zajem podatkov iz okolja ter uravnavanje okoljskih pogojev na lokalni ravni. Lokalni krmilniki omogočajo energijsko bolj učinkovito delovanje celotnega sistema in hitrejše prilagajanje glede na spremembe v lokalnem okolju. V celotni klimatski sistem so povezani z osrednjim prosto programabilnim nadzornim sistemom (LPC), ki omogoča delovanje v oblaku. S tem rešitev omogoča nemoteno delovanje v okoljih, ki so prostorsko omejena, s stalnim nadzorom in takojšnjim posredovanjem v primeru izrednih dogodkov ali okvar.

Glavne prednosti novega nadzornega sistema so:

  • modularna zasnova (LKE oprema in PNS oprema) omogoča časovno, energijsko in cenovno učinkovitost sistema,
  • univerzalnost oz. prilagodljivost sistema različnim proizvajalcem in njihovim komunikacijskim protokolom,
  • hitrejša odzivnost sistema,
  • možnost brezžične komunikacije elementov sistema,
  • uporabniku prilagojen sistem,
  • delovanje v oblaku omogoča hitrejše prilagajanje spremembam, povečano raven nadzora in varnosti sistema kot tudi cenovno učinkovitost,
  • ker so novorazviti sistemi manj energetsko potratni, se zanje lahko uporabljajo tudi obnovljivi viri energije, saj pri rigidnosti prej obstoječih sistemov to ni bilo priporočljivo, ker bi lahko ogrozilo njihovo stabilnost.

Vse omenjene rešitve že same po sebi predstavljajo inovacijo na področju regulacije HVAC sistemov. Njihova integracija v enoten, samostojen produkt pa pomeni izjemen preskok glede na stanje tehnike, ki uporabnikom omogoča večjo energetsko neodvisnost in operativno varnost.

Primer implementacije rešitve v hotelih:
Ko bo hotel polno zaseden, bo o tem informiran tudi PNS in klimat bo upravljal s polno obremenitvijo. Ko se bo hotelska zasedenost zmanjšala, bo PNS to informacijo prejel od LKE sistema in klimat bo denimo delal le s polovično močjo.

Gre za dvokomponentni/modularen sistem.

  • Prvi modul predstavlja razvoj lokalnih nadzornih krmilnikov (LNK oprema), ki so nameščeni v posameznih enotah (hotelske sobe, kabine itd.), ki so neposredno odgovorne za zajem podatkov iz okolja (temperatura, pretok zraka, kakovost zraka itd.) in uravnavanje okoljskih pogojev na lokalni ravni. Lokalni krmilniki omogočajo energijsko bolj učinkovito delovanje celotnega sistema in hitrejše prilagajanje glede na spremembe v lokalnem okolju. Zajem podatkov na lokalnih krmilnikih poteka tako po obstoječih povezavah, hkrati pa omogoča tudi brezžično komunikacijo med posameznimi enotami. Sistem ni omejen na opremo specifičnega proizvajalca, saj preko izbire najpogostejših komunikacijskih protokolov oz. izdelave ustreznih pretvornikov omogoča, da sistem (v nasprotju z obstoječimi) predstavlja univerzalno rešitev za katerokoli okolje.
  • Lokalni krmilniki so v celotni sistem povezani z drugim modulom, tj. osrednjim programabilnim nadzornim sistemom vgrajenim na osrednjih klimatih (PNS oprema), ki je prilagojen posameznim uporabnikom oz. značilnim specifikam okolja, v katerem je sistem umeščen. Poleg programabilnosti osrednjega nadzornega sistema le-ta omogoča delovanje v oblaku.

Nadzorni sistem za integracijo HVAC sistemov za podjetje predstavlja povsem nov produkt, ki je v celoti rezultat lastnega razvoja. Z novorazvitim produktom je podjetje na globalni trg rešitev za regulacijo in krmiljenje klimatskih sistemov lansiralo inovativno rešitev, ki ima ključne prednosti v primerjavi z vodilnimi konkurenčnimi ponudniki. Nov produkt bo podjetju omogočil širitev svojega poslovanja na perspektiven nov trg pametnih zgradb.

Glavni namen realizacije projekta jeza podjetje je bil razvoj novih produktov in integriranih rešitev na podlagi modularne masovne specializacije, s katerimi želi podjetje prodreti na nove trge, povečati prodajo in dobiček. Podjetje je namreč doslej delovalo predvsem na specializiranem nišnem trgu nadzora prezračevalnih naprav na velikih ladjah, kjer je doseglo 70% tržni delež, a se je zaradi omejenosti trga želelo diverzificirati na ostale segmente znotraj panoge. Z novimi produkti je razširilo prodajni program, posledično načrtuje tudi povečanje prihodkov. Z vstopom na nove trge se bo povečala prodaja, povečal izvoz in zvišala dodana vrednost na zaposlenega.

 

IZBRANA ŠTUDIJA PRIMERA 2:
RAZVOJ PROBIOTIČNIH MLEČNOKISLINSKIH BAKTERIJ ZA LAJŠANJE
KRONIČNO VNETNE ČREVESNE BOLEZNI

O podjetju
Podjetje se že od svoje ustanovitve ukvarja s tržnimi segmenti na področju farmacevtske, medicinske, prehrambne, petrokemijske industrije ter področja raziskovanja in razvoja v akademskih institucijah. Svojim kupcem v celotni regiji zagotavlja celostne tehnološke rešitve v procesni in laboratorijski analitiki in tako sodeluje pri uvajanju novih tehnologij in usposabljanju osebja na vseh trgih, kjer podjetje deluje: poleg Slovenije še na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in v BiH.

Opredelitev tržne priložnosti
Podjetje je tržno priložnost zaslutilo v razvoju funkcionalnih bakterij za probiotične mlečne napitke, ki se uporabljajo tudi za lajšanje  bolezenskih simptomov. Večina trenutnih proizvodov ima le splošne probiotične učinke za lajšanje lažjih bolezenskih simptomov, s sintezo določenih beljakovin pa bi lahko proizvajali napitke, uporabne za širok krog potencialnih uporabnikov, ki se spopadajo s hujšimi simptomi kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB).
Cilj raziskovalnega projekta je bil razviti postopek za proizvodnjo mlečnokislinske bakterije s protivnetnim mediatorjem, in bi se lahko uporabljala v funkcionalni prehrani – probiotičnih mlečnih izdelkih – za lajšanje simptomov kroničnih vnetij črevesja.
Za simptomi KVČB trpi 1,4 milijona oseb v ZDA in 2,2 milijona v Evropi, skupno po svetu pa okoli 5 milijonov. Gre za t. i. civilizacijsko bolezen, ki je v porastu predvsem v Južni Evropi, Aziji in ostalih državah v razvoju, zato je pričakovati, da se bo število obolelih povečevalo in bodo rešitve za lajšanje simptomov čedalje bolj iskane.

Razvita rešitev
Podjetje je razvilo inovativen postopek proizvodnje mlečnokislinskih bakterij s protivnetnim mediatorjem, ki imajo pozitivne učinke na vneto črevesje in se lahko dobavljajo mlekarnam za proizvodnjo probiotičnih mlečnih izdelkov.
Postopek je potekal po naslednjih fazah:

  • Razvoj postopka za sintezo beljakovin
  • Razvoj postopka za vezavo beljakovin na površje bakterije
  • Razvoj stabilnosti in delovanja beljakovine, vezane na bakterijo, prek in-vitro in in-vivo študij
  • Razvoj prototipa bakterije, ki ima na površje vezane učinkovite beljakovine

Končna razvita rešitev je postopek za proizvodnjo bakterij, ki imajo blažilni učinek na vneto črevesje.

Opredelitev inovativnosti
Prehranski izdelki s probiotičnimi bakterijami omogočajo lajšanje simptomov hujših oblik kroničnih bolezni črevesja, kot sta Chronova bolezen in ulcerozni colitis. Razviti proizvod je široko dostopen, enostaven za uporabo (zaužitje prek napitka), cenejši od namenskih zdravil, lajša življenje uporabnikov, je varen za uporabo in omogoča bolj naravno lajšanje simptomov od zdravljenja z zdravili. Lajšanje simptomov je v tem primeru tudi lokalno, neposredno v prebavnem traktu, in ne sistemsko, kot pri trenutnih rešitvah. Hkrati postopek vezave na bakterije beljakovinam tudi, da svojo aktivno vlogo nastopijo šele v neposrednem okolju, do takrat pa so zaščitene pred kemičnimi in encimskimi učinki gastrointestinalnega trakta.
Novorazvit postopek predstavlja tehnološki preboj, ki bo omogočil še nadaljnji razvoj novih izdelkov za lajšanje kroničnih vnetij črevesja, kar bo olajšajo življenja milijonom ljudi po vsem svetu, ki trpijo za temi boleznimi.

Implementacija razvite rešitve
Mlečnokislinske bakterije, ki so bile razvite v inovativnem postopku, so namenjene uporabi v funkcionalnih živilih – probiotičnih mlečnih izdelkih.
Končni rezultat je postopek proizvodnje bakterij, ki imajo pozitivne učinke na vneto črevesje in se lahko dobavljajo mlekarnam za proizvodnjo probiotičnih mlečnih izdelkov. Mlekarne tovrstnih bakterij praviloma ne morejo proizvajati same, saj je za to potreben poseben laboratorijski postopek.
Razvit prototip  probiotičnih mlečnih proizvodov je pripravljen za uporabo v kateri koli mlekarni, razvijalec postopka pa ima funkcijo rednega dobavitelja bakterije oz. lahko ta proces licencira in s tem zaščiti svojo intelektualno lastnino.  Probiotični mlečni izdelki so na trgu že uveljavljeni in priljubljeni, a nobeden izmed njih še ne vsebuje bakterij, specifično namenjenih za lajšanje hujših simptomov kroničnih bolezni črevesja.

Strateški doprinos k uspešnosti podjetja
Za razvijalca razvit postopek predstavlja priložnost, da bakterijske kulture, ki so osnova za proizvodnjo funkcionalnih probiotičnih mlečnih napitkov, redno dobavlja mlekarnam ter se tako strateško pozicionira kot pomemben inovativen dobavitelj v mlečnopredelovalni panogi. Ob povečani razširjenosti uporabe probiotičnih napitkov za lajšanje simptomov KVČB, za katero obstaja velik potencial na globalni ravni, lahko podjetje svoj inovativni postopek prek zaščite intelektualne lastnine ponudi v odplačno uporabo tudi drugim laboratorijem, hkrati pa razvija druge možnosti vezave beljakovin na mlečnokislinske bakterije ter tako širi spekter svojih inovativnih funkcionalnih proizvodov za prehransko industrijo.